להעניק נשמה למילים

להעניק נשמה למילים

מילים ללא לחן הן לעתים גוף ללא חיים. הלחנת שירים שמבוצעת בצורה יצירתית, מקורית, ואמנותית,ממש מעניקה לשיר את הנשמה שהוא צריך, בכדי לחדור לראשם של המאזינים ולענג אותם בכל פעם שהם שומעים אותו. מלחין אמיתי הוא כזה שמתחבר לשיר ומנסה לראות איזה לחן יכול להביא את המילים לרמת הביטוי הגבוהה ביותר.

כשהיצירתיות זורמת

אם היה בית ספר ליצירתיות, נראה כי חצי מהעולם היה נרשם אליו. מלחין יצירתי הוא כזה שמכיר ומתמחה בטעמים מוסיקליים רבים, והוא יכול לזהות כיצד הלחנה עם דגשים שונים תתאים או לא תתאים למילות השיר שמולו. לחן שלא יבוצע מתוך רגישות לטקסט העירום יוכל בקלות להחטיא את מטרת המסר של השיר. הלחנה אינה נעשית בצורה מוטורית, לכן רק אם יוצקים את האהבה, הכישרון, והרצון, מפיקים לחן שמתחבר אל המילים בצורה מושלמת, ואז ניתן לזכות בלידתו של שיר שמבטא במדויק את כל מה שרצה האמן לבטא בו. הלחנה היא אמנות, ואמנות היא הדבר שמעניק חיים לכל תמונה, פסל, וכמובן מילים של שיר.

נראה כי ההבדל הגדול בין הלחנת שירים ש"תופסים" אותנו מהר ונשמעים קליטים הרבה יותר משירים אחרים, נעוצה בראש ובראשונה בכישרונו של המלחין. אין ספק כי כישרון אי אפשר ללמד, מאחר וזהו דבר שנולדים איתו. הלחנת שירים היא הלבוש שמלבישים על טקסט שנכתב ביצירתיות רבה ורק מחכה לאדם המוכשר שיהפוך אותו לשיר קליט. מילים יפות יכולות לעתים ללכת לאיבוד אם לא מלחינים עבורן את הלחן המתאים לאופי שלהן.

שיר הוא יצירה שלמה ולכן אי אפשר להפריד בין הטקסט ללחן, מאחר ויהיה משונה לשמוע לחן מעט "חי ותוסס" שהולחן לשיר בעל מילים המשרות מעט רוך ועצב למרות שיש יוצאים מהכלל לדוגמא: השיר "HELP"  של ה-  "BEATLES"הלחנת שירים היא משימה לאדם שלא רק אוהב מוסיקה אלא שהוא פשוט חי אותה מהדקה הראשונה שבה הוא מתעורר בבוקר ועד לרגע שהוא הולך לישון ! (כשמוסיקאים רבים יעידו על עצמם שגם בשנתם מציפים אותם לא מעט "חלומות מוסיקליים").

בין אם מדובר בהפקת שיר מקורי לרדיו, הפקת ג'ינגלים, או שיר אישי לאדם אהוב, הרי שללא הלחנת שירים מקצועית ע"י מוסיקאי מוכשר שיודע לנגן על כלים רבים ולהלחין מוסיקה המתאימה לאופי השיר, הרי שלא ניתן יהיה להגיע ליצירה מושלמת. הלחנת שירים מקצועית תביא את המשימה אל קו הגמר שלה בצורה הקליטה והמהנה ביותר ותעניק לכל מי ששומע את הלחן אפשרות להתענג על מוסיקה מקורית, שמנוגנת ע"י כלי נגינה חיים, מדויקים, שעומדים בסטנדרטיים הגבוהים ביותר.

כתיבת תגובה